Author Topic: Web sitesi renk seçimi  (Read 4 times)

nixor

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 360
    • View Profile
Web sitesi renk seçimi
« on: October 27, 2020, 09:27:59 am »
Ziyaretçi ile site arasındaki ilk etkileşim, ziyaretçi iletişim sürecinin önemli bir belirleyicisidir. Bu etkiyi oluşturan faktörler sitenin kodlama yapısı, içerik kalitesi, kullanılan grafikler ve renk tonları, tüm elementlerin birbiri ile uyumu, kullanılan yazı tipleri ve biçimleri, açılma hızı, sitenin içeriği gibi etkenler yer almaktadır.
web tasarım
Özellikle tasarım konusuna yeni başlayanlar için renk kodlarının html karşılığı ve uyumlu renklerin kolay bir şeklide tespit edilmesi zaman tasarrufu sağlayacaktır. Tabi burada anlattığımız tercih yapma işlemi sadece site tasarımında değil, birbirine uygun kıyafet seçimi ve kombin yaparken de kullanılabilir. Yine aynı şekilde dekorasyona bağlı olarak evimizi boyarken de bu teknikleri kullanabiliriz.
web tasarımı
Yazıda neler var ?
Site tasarlarken renk seçimi !
Rgb nedir ?
Cmyk nedir ?
Renkler arasındaki uyum nasıl bulunur ?
Renk uyumları kartelası siteleri
Hangi renk neyi ifade ediyor ?
Site tasarlarken renk seçimi !
İnternet sitesi görsel seçiminde hangi sektöre, hangi yaş gurubuna, hangi kitleye hitap ettiği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca yine kurumsal kimliğe dikkat edilerek tasarlanmalıdır. Kurumun logosuna uygun tonları siteyi daha etkili kılar. Örneğin bir şirket sitesi yapımında tercih ettiğimiz seçimi kurumun işlevi ve logosuyla orantılı olmalıdır ki ziyaretçiye güven versin. Sonuçta internet siteleri sanal ortamda kurumların ilk temsilcisi olarak ziyaretçiyle iletişimde bulunur.

Karar verirken ziyaretçinin sağlık durumu da düşünülmeli. Gözleri yorucu tonlar tercih edilmemeli mesela lacivert arka planın üzerine kırmızı yazı veya fuşya  üzerine sarı yazı bu gibi göz yorucu seçimlerden uzak durulmalı ki rahatsız olup siteden ayrılma durumu ortadan kalksın.

Yine renk körleri ve göz rahatsızlıkları düşünülerek kırmızı ve yeşil dikkatli kullanmaya özen gösterilmelidir


renk paleti

Yukarıdaki tabloda mavi hangi renkle, yeşil hangi renkle, zıt renkler hangi renkle uyumlu bunlara ilişkin bir ekran görüntüsü bulunuyor. Siz elbette milyonlarca renk arasından bu tercihi yapabilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın !  Web sitesi yaptırmak istiyorum
Rgb nedir ?
Red ( Kırmızı) , Green ( Yeşil ) ve Blue ( Mavi ) renklerinin birleşiminden oluşan renk uzayıdır. Yoğunlukta bu renklerin birleşimiden oluşan milyonlarca renk mevcuttur. Özellikle web sitelerinde RGB renk kodları kullanılır.

Cmyk nedir ?
Cyan, Magenta, Yellow, Black yani Cam Göbeği, Eflatun, Sarı ve Siyah renklerinin karışımıdan oluşan renk kartelasıdır. Bu renk uzayı daha çok baskı grafiğinde kullanılır.

Renkler arasındaki uyum nasıl bulunur ?
Site tasarımlarında tek bir ton kullanılmaz genellikle iki veya üç ton tercih edilir.  İnternet sitesinin işlevine, kurumsal kimliğine uygun bir şekilde karar verdikten sonra bu tona uygun diğer alternatiflere de ihtiyacımız oluyor. Birbirine uyumlu olan renkleri bulabilmek çoğu zaman tasarımlar için hayatı bir unsurdur.

Doğru rengi ve uyumlu tonları bulabilmek için bize yardımcı olabilecek çeşitli colorscheme siteleri mevcut. Bu siteler ile renk kodlarını HTML / CSS kodu olarak ve Photoshop paleti olarak alabiliyorsunuz. Böylece web tasarım yaparken hangi renkleri kullanmanız gerektiğini en başta rahatlıkla belirleyebiliyorsunuz.

Share on Facebook Share on Twitter